Eesti Tervisemuuseum on teadusmuuseum, mis avab Tallinna vanalinnas tervise ja inimkeha maailma nii põhjalikult kui kaasahaaravalt. Külastajaid ootavad 15 temaatilist tuba, mis viivad läbi elu alguse ja lõpu, aidates mõista meie keha, tervist ja meditsiini lugu.
Eesti turismiettevõtetele suunatud turismiettevõtete teenusedisaini meistriklassi 2. grupi võitja Eesti Tervisemuuseumi esindajate Madle Mühlbachi, Grete Rohi ja Kent Joosepi sõnul on Tervisemuuseum unikaalne koht, kus keeruline tervisealane info muutub kõigile arusaadavaks ja inspireerib inimesi oma igapäevaelus terviseteadlikumaid valikuid tegema.
Kuidas te kirjeldaksite Eesti Tervisemuuseumit inimesele, kes pole sellest varem kuulnud? Eesti Tervisemuuseum on interaktiivne teadusmuuseum Tallinna vanalinnas, mis vahendab avameelselt ja kaasavalt inimkeha ehituse ja talitluse, tervise ning meditsiiniajaloo valdkonda. Tervisemuuseum on justkui tõlkekeskus, mis vahendab sageli keeruka tervisealase teabe arusaadavasse ja atraktiivsesse vormi.
Läbi 15 teematoa avaneb lugu, mis katab teemad sünnist surmani, poeb südamesse ja annab võimaluse vaadata naha alla. Muuseumikülastus sisustab üldjuhul tunnikese või paar, kuid pakub huvilisele võimalust ka põhjalikumaks süvenemiseks.
Mis teeb Eesti Tervisemuuseumi eriliseks teiste teaduskeskuste kõrval?
Pakume teaduspõhist ja elamuslikku keskkonda, mis aitab külastajatel saada paremat ülevaadet oma tervisest ja heaolust. Tervis on üldinimlik ja universaalne teema, millel on suur potentsiaal kõnetada laia publikut nii erinevates eluetappides kui ka riigipiiride üleselt. Erinevalt klassikalistest anatoomia- ja meditsiiniajaloomuuseumidest keskendub Tervisemuuseum külastaja enda keha sügavamale mõistmisele ja tundmaõppimisele. Meie muuseumipere siiraks sooviks on, et iga külastaja lahkuks pärast külastust meeldejääva kogemuse, uute teadmiste ja julgusega teha oma igapäevaelus tervist toetavaid valikuid.
Milline oli teie jaoks meistriklassi osalemise eesmärk ja mida soovisite lahendada?
Tervisemuuseum valmistab ette uut terviseteemalist külastuskeskust Tartus. Programmis osalemise eesmärk oli koguda tulevaste kasutajate tagasisidet enne ehitustööde algust, et kujundada võimalikult ligipääsetav, atraktiivne ja ühiskonnale väärtuslik ekspositsioon ning teenustepakett koos sujuva külastajateekonnaga. Meistriklassis soovisime kaardistada ja analüüsida turuolukorda ning töötada välja strateegia uuele turule sisenemiseks. Protsessi oluline osa oli luua ligipääsetavuse ja ekspositsiooni lahendused teenuste iseloomust lähtudes, mitte neid hiljem kohandades.
Kirjeldage palun natuke osalemise protsessi ja tulemust.
Kui meistriklassi sisenedes keskendusime peamiselt kasutajateekonna kirjeldamisele ja ligipääsetavusele, siis meistriklassi lõpuks oli tähelepanu pöördunud pigem külastuse ja teenuste personaliseerimisele. Nii nagu igaühe tervis on isiklik, võiks ka külastuskogemus ja uued teadmised olla võimalikult personaliseeritud. Selleks ühendame teenusedisaini, tervisetehnoloogia, interaktiivsuse ja tervisedenduse parimad praktikad.
Millised meistriklassi käigus saadud teadmised aitavad kõige enam kaasa tulevaste eesmärkide saavutamisele, näiteks Tartu keskuse avamisele?
Eelkõige arusaam, kui tähtis on uurida ja tunda oma klienti ning nende tegelikke ootuseid. Süvaintervjuud on üheks vahendiks, mis annavad tugeva baasi teenuse arendusse. Samuti oskus küsida iga tekkinud idee kohta küsimust “miks?” , kuni tekib selge arusaam, millega on mõtet edasi liikuda ja millised mõtted pigem ajaloo prügikasti visata.
Millise muutuse tegite Tervisemuuseumiga läbi meistriklassis?
Saime kinnitust, et lisaks kõrgel tasemel sisule ja teostusele, on uute lahenduste puhul oluline neid prototüüpida, testida ja vastavalt tulemusele ideed muuta või see kiirkorras unustada. Plaanide muutus ja kohandamine on protsessi loomulik osa. Kui põruda, siis kiirelt ja sellest õppinuna tõhusamalt edasi liikuda.
Mis oli kõige üllatavam avastus, mida te meistriklassis kogesite?
Et teenusedisaini protsessi tuleb ja saab tõepoolest usaldada 🙂
Mida teie jaoks meistriklassi võit tähendab?
Eelkõige seda, et meistriklassis tehtud töö on praktiliselt rakendatav ning žürii nägi meie prototüübis potentsiaali, arenguhüpet ja uudsust. Samuti leiti, et ideega tasub veelgi enam süvitsi minna. Prototüübist kujunes suurepärane tööriist edasiseks, mistõttu oli Tervisemuuseumi jaoks saavutatud väärtus mitmekordne.
Milliseid edasisi arenguvõimalusi näete Eesti Tervisemuuseumil seoses terviseteadlikkuse tõstmisega Eestis ja Balti riikides?
Eesti Tervisemuuseumil on potentsiaali kujuneda juhtivaks terviseteadlikkuse edendajaks Eestis ja Balti riikides laiemalt. Näeme võimalust arendada piiriülest tervisealast koostööd ja kogemuste jagamist naaberriikide teadus-, haridus- ja turismisektoriga. Soovime pakkuda eeskuju terviseteemade käsitlemisel ja edastamisel, jagades oma kogemusi ja teadmisi tervisehariduse valdkonnas. Lisaks plaanime arendada innovaatilisi õppematerjale ja interaktiivseid ekspositsioone, mis kõnetavad eri vanuserühmi ja elustiile ning tihendada koostööd kohalike koolide, tervishoiuasutuste ja kogukondadega. Tähtis on ka digitaalsete lahenduste kasutamine, mis võimaldab tervisesõnumeid laiemalt levitada ja jõuda uute sihtgruppideni nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt.
Millised on Tervisemuuseumi tulevikuplaanid?
Meie eesmärk on jõuda iga eestimaalaseni, et oleksime ühiskonnana tervemad ja õnnelikumad. Viie aasta pärast on Tartu keskus end tugevalt positsioneerinud nii Lõuna-Eestis kui ka Baltikumis laiemalt.
Soovime terviseteemaliste külastuskeskustega laieneda järk-järgult üle Eesti – säilitades sealjuures ühtset joont, kuid arvestades igal konkreetsel juhul kohalike eripärade ja sihtrühma vajadustega. Nende keskustega tihendame kontakti nii kohaliku publiku kui välisturgudega.
Me räägime inimesest inimesele ja töötame selle nimel, et meie tegevusel oleks kaugeleulatuv ja pikaajaline mõju.